Hollókő Községi Önkormányzata azzal a feladattal bízta meg a Mérték Építészeti Stúdiót, hogy a vár 2004-ben készült engedélyezési tervét ismételten engedélyezésre alkalmassá tegye. A várat az 1996-os esztendőben megnyitották a nagyközönségnek, az eltelt 12 év tapasztalataiból pedig megállapítható, hogy a vár műszaki állagának megóvása miatt, és az évi 55-60 000 látogató kulturált kiszolgálásának érdekében a fedett tereket, térélményeket bővíteni szükséges. Korábban már több terv is készült, azonban az 1978, 1983, 1984-es építészeti tervek tartalma nem valósult meg teljesen, aminek oka minden esetben a pénzhiány volt. A jelen rekonstrukciós, állagmegóvó tervek abba a fejlődési sorba tartoznak, ami a falu életében és épületeiben is szükségszerűen bekövetkezett: ilyen például a római-katolikus templom bővítése sekrestyével, a modern faluház megépítése, a védett falu felügyelt modernizációja.
A tervezéskor a következő szempontokat vettük figyelembe: a terveket a várra mint a világörökség részeként kezelt területre kell elkészíteni, a teljes térbeli-képi hatás a romjelleget kell hangsúlyozza, továbbá a vár környezetében járulékos építmények, energiaellátás stb. felépítményei nem jelenhetnek meg. A váron belüli további kiépítés csak az egyszerű üzemeltetéshez szükséges mértékben történhet, csak kiállítóterek – az egyértelműen rekonstruálható helyeken – hozhatók létre, a falazatok, padlóburkolatok, anyagok használata pedig következetes legyen.
A várban elvégzett munkálatoknak, amelyek érintik az alsóvárat, a középső várszakaszt és a felsővárat is, számos eleme volt. Részüket képezte a főkapu mögött közvetlenül található 2 db bódé helyére egy csak jelzésértékűen tervezett a kőpadkán fa konstrukcióval építendő, szezonálisan üzemelő épületecske létrehozása, az alsó várudvarról nyíló kiállítótér visszaállítása eredeti állapotába, a széles külsővárfalban, annak nyomvonalában rejtetten kialakított helyiségcsoport vagy a felsővárba vezető falszoros végében lévő kaputornyocska rekonstrukciója.
Az engedélyezési tervdokumentáció a világörökségi védettséget élvező „romkompozíciót” messzemenően figyelembe vette.